Bademcik iltihapları,Ameliyatları

Bademcik iltihapları tedavisi ve bademcik sorunlarına yönelik bilgiler vermekteyiz.

Bademcik iltihabı ve bademcik sorunları yaşıyorsanız ve ameliyat olacaksanız sağlık kategorimizden bu yazıyı okuyunuz.

Bademcik iltihapları,Ameliyatları

İnsan vücudu her zaman mikroplara karşı savaşır. Bu, bağışıklık denilen, vücudun hastalıklara karşı gösterdiği tepkiyle olur. Bademcik iltihabı da bunun göstergelerinden biridir. Eğer bademciğinizde iltihap varsa, vücudunuz mikroplara karşı savaşıyor demektir. Tabi fark ettiğiniz andan itibaren vücudunuza yardımcı olarak, mikropların temizlenme süresini hızlandırabilirsiniz.

 

Bademcik iltihabının sebebi, ağız yoluyla gelen mikroplardır. Bu mikroplar, bademcik üzerinde birikirler ve burada hasara yol açarlar. Apse olarak belirirler. Peki bademcik iltihabının belirtileri nelerdir? Öncelikle haliyle boğazda bir ağrı hissedilir. Biriken mikropların oluşturduğu apseler ağrıya neden olur. Hatta iltihabın şiddetine boyunda bile şişlik oluşabilir.

 

Ağız kokusu olur. İltihabı olan kişinin ağzında, çok da hoş olmayan bir koku oluşur. Yutkunurken zorlanılır. Yemek yerken de sanki boğazda takılıyormuş hissi oluşur. Mikroplarla savaşan bir vücut ateşlenir. Bademcik iltihabında da bu geçerlidir. Halsizlik de görülen belirtilerdendir.

 

Durum böyle olunca vücuda, iltihaba karşı olan savaşında yardımcı olmamız gerekir. Mesela öncelikle doktora gidilmelidir. Bol sıvı tüketmek, faydalı olacaktır. Hastalık döneminde çok soğuk ya da sıcak içeceklerden kaçınmalıyız. Sebze ve meyve tüketerek vücudun gerekli vitamini almasını sağlamalıyız. Gargara yapmak da önemlidir. Gün içinde, en azından birkaç kez ılık suyla gargara yapmak gerekir. Eğer sigara kullanılıyorsa, buna da dikkat edilmelidir.

 

Her hastalıkta vücuda ihtiyacını vermeliyiz. Kendimize, beslenmemize son derece dikkat etmeliyiz. Hastalık esnasında öncelikle doktora başvurulmalıdır.

Yorum:
© 2013 edevletsorgula.com Tüm Hakları Saklıdır. e devlet giriş, e devlet, e devlet şifresi, e-devlet, edevlet bigilendirme ve yönlendirme sayfasıdır. Resmi Kurumlar ile doğrudan veya dolaylı hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır.