Onkoloji nedir ve onkolojide Hangi hastalar tedavi olur?

Onkoloji bilimi nedir ve hangi konularla ilgilenir. Onkolojide tedavi gören hastalara hizmet veren doktorlara onkolog denir.

Onkoloji Nedir?

Kanser hastalığı genel olarak tanımlarken bu tanımların genelini kontrolsüz olarak hücre üremesi oluşturmaktadır. Burada ki kontrolsüzlük kanser yapılarını oluşturur.  kanıtsal veya çevresel faktörlere bağlı olarak hücrelerin genetik yapısı bozulur ve kanserleşme başlar.

Kanser hastalıkları tanımlanırken genel  olarak tümörler bening ve maling olarak sınıflandırırlar .Bening  iyi huylu olarak adlandırılırken kişinin sağlığını doğrudan veya dolaylı olarak etkiliyorsa maling yani kötü huylu olarak ifade edilmektedir.

Onkoloji Ana Bilim Dalları

Onkoloji bölümü ilgi alanı kanser olan bir bölümdür ve kanser tedavisini kanserin teşhisini kapsar. Onkoloji bölümünde hizmet veren uzman hekimler genel olarak onkolog olarak adlandırırlır. Onkolojiye bağlı olarak çalışan alt gruplar vardır.

  • Jinekolojik onkoloji:  Kadın üreme organlarında meydana gelen serviks,rahim kanseri gibi kanser hastalıklarının tedavisi ile ilgilenen onkolojinin alt birim dalıdır. 
  • Medikal onkoloji: Kanser hastalarına uygulanan kemoterapi tedavsisini düzenleyen ve uygulayan kanser tedavisi yapan onkoloji birimidir.
  • Pediatrik onkoloji: Kanser hastalığının çocuklar da meydana gelen kısmı ile ilgilenir.Çocuklarda oluşan kanser tedavisi ile onkoloji birimidir.
  • Radyasyon onkolojisi: Kanser tedavisindeki yöntemlerden birii olan radyoterapi konusunda uzmanlaşılan alan.
  • Cerrahi Onkoloji: Biyopsi işlemi ve tümörün çıkartılmasıiçin yapılan ameliyatları içeren onkoloji alanı.
  • kaynak:www.kansertedavim.net

 

Yorum:
© 2013 edevletsorgula.com Tüm Hakları Saklıdır. e devlet giriş, e devlet, e devlet şifresi, e-devlet, edevlet bigilendirme ve yönlendirme sayfasıdır. Resmi Kurumlar ile doğrudan veya dolaylı hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır.